Zastanawiasz się skąd się bierze problem pękających pięt? Poza noszeniem niewłaściwego obuwia wyróżnia się kilka innych przyczyn. Oto one:
niedobory witamin, przede wszystkim witaminy A,
zaburzenia krążenia
nadwaga lub otyłość,
choroby skórne,
nieodpowiednio dobrane obuwie,
cukrzyca,
choroby tarczycy, np. niedoczynność tarczycy.
Pękające pięty mają związek również z uwarunkowaniami genetycznymi. Dolegliwość może wtedy przybierać na sile, a pęknięcia dotyczyć również skóry właściwej. Ponieważ przez poraniony naskórek do organizmu wnikają bakterie i wirusy, bardzo łatwo nabawić się wtedy zakażenia. Oczywiście w takim przypadku nie obędzie się bez pomocy specjalisty.
Jeśli dokuczają nam pękające pięty, zwróćmy uwagę również na dietę. Powinna być bogata w warzywa i owoce obfitujące w witaminy i składniki mineralne, oleje roślinne, ryby – bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, rośliny strączkowe i mięso (białko to ważny budulec). Wskazana jest suplementacja witaminą C. Jest ona niezbędnym składnikiem procesu powstawania kolagenu w naszym organizmie
W drogeriach nie brakuje kremów i soli do kąpieli na suche i popękane pięty. Miłośnicy gładkich stóp mogą sięgnąć nawet po specjalne skarpetki złuszczające, nasiąknięte silną substancją, usuwającą martwy naskórek. Zanim jednak zaopatrzymy się w takie specyfiki, warto skorzystać z domowych metod na suche i popękane pięty. Możliwości skutecznej pielęgnacji jest wiele, a jeśli zadbamy o odpowiednią oprawę, możemy sobie w domowym zaciszu zafundować rytuał niczym z najdroższego SPA.
- Wymieszaj jednego dojrzałego i rozgniecionego banana i pół awokado. Zastosuj tę gęstą, kremową pastę na piętach i stopach. Trzymaj przez 15 do 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
- Mocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem szklanki octu jabłkowego przez około 15 minut, a następnie szoruj, aby usunąć martwą skórę.
- Weź trochę wosku parafinowego i wymieszaj go z olejem musztardowym lub olejem kokosowym. Mieszaninę należy podgrzać w garnuszku aż wosk się rozpuści. Nałóż na skórę, gdy osiągnie temperaturę pokojową.
- Nałóż odrobinę oliwy z oliwek za pomocą wacika i delikatnie masuj stopy okrężnymi ruchami przez 10-15 minut. Załóż parę grubych bawełnianych skarpet i dopiero po godzinie zmyj oliwę.
Wiele produktów które posiadamy w swojej kuchni może nam się okazać przydatnych w walce z pękającymi piętami. Poniżej kilka z nich :
-Miód. To naturalny środek nawilżający. Zawiera również związki przeciwbakteryjne, które skutecznie leczą infekcje. By jak najlepiej wykorzystać miód na suche, popękane stopy na początku dodaje się około 350 gramów miodu do miski z ciepłą wodą i wszystko dobrze wymiesza. Następnie moczy się nogi w tej ciepłej mieszance przez około dwadzieścia minut.
-Olej kokosowy. To kolejna także wspaniała substancja, która może być używana jako domowy środek na popękane pięty. Przed każdym pójściem do łóżka warto namoczyć nogi w ciepłej wodzie i delikatnie wyszorować je pumeksem, w celu usunięcia nadmiaru martwego naskórka. Następnie dokładnie wysuszyć stopy, wmasować w nie odrobinę olejku kokosowego, założyć parę czystych skarpetek i zostawić je na nogach przez całą noc.
Masło Shea. Namoczmy nogi w ciepłej wodzie i delikatnie je wyszorujmy. Następnie starannie wytrzyjmy stopy i wymasujmy je mieszanką masła shea oraz świeżego soku z cytryny. Następnie należy założyć czyste skarpetki i pozostawić je na nogach przez całą noc.
Ocet jabłkowy. Substancja ta zmiękcza nasze stopy i ułatwia usunięcie martwego, stwardniałego naskórka. Warto moczyć nogi, przynajmniej przez piętnaście minut, w misce ciepłej wody z zawartością około 250 mililitrów octu. Zawarty w occie kwas zmiękczy stwardniałą skórę, którą będzie łatwo usunąć przy pomocy pumeksu. Tylko nie trzeba szorować zbyt silnie, gdyż może to spowodować intensywny ból. Po kuracji należy nawilżyć stopy.
Owsianka. Bardzo prosty jest sposób przygotowania specjalnej papki na podstawie owsianki. Sporządzi się ją mieszając z sobą łyżkę płatków owsianych i odrobinę olejku jojoba. Otrzymaną w ten sposób mieszankę wmasowuje się w skórę i pozostawia w spokoju na około pół godziny. Powtarzanie tej kuracji, przynajmniej co drugi dzień, szybko uleczy pęknięcia na suchej skórze.
Oliwa z oliwek. Można ją używać jako podstawowy składnik do wielu środków – również tych wspominanych powyżej. Oliwa z oliwek potrafi wprost uratować suchą skórę w nagłych sytuacjach. Nawet kilka kropli oliwy z oliwek zmiękczy skórę i sprawi, że jej pęknięcia staną się o wiele mniej bolesne.
Soda. Wsypujemy do miski dwie łyżki sody oczyszczonej oraz dwie łyżki soli. Dokładnie mieszamy składniki z wodą Włóż stopy do miski i mocz je w miksturze przez 15 minut. Na koniec zetrzyj zrogowaciały naskórek z pięt.
Dbając o stopy możemy moczyć je w wywarach ziołowych:
- Nadmierna potliwość
Kora dębu, rumianek, bukwica, skrzyp polny - Rany, otarcia, pęcherze
Rumianek, nagietek, dziurawiec, żywokos - Nagniotki, odciski
Macierzanka, siemię lniane, łopian - Twarda skóra
Łopian, rozmaryn, lawenda, rumianek, tymianek, woda po gotowanych ziemniakach
Warto od czasu do czasu zrobić automasaż stóp, pochodzić boso po kamieniach, piasku, trawie.
Jeśli chcesz na przyszłość nie zmagać się z tego typu dolegliwościami, powinnaś przez cały rok nakładać na skórę stóp krem nawilżający i regularnie usuwać z nich martwy naskórek.