Problemy z jelitem grubym mogą wpłynąć na nasze ogólne samopoczucie. Warto więc skorzystać z domowych sposobów, aby uregulować ich pracę i cieszyć się zdrowiem. Kilka prostych nawyków wystarczy, aby jelita zaczęły lepiej pracować.
Problemy z jelitem grubym wiążą się nie tylko z kłopotami z wypróżnianiem się, a więc oczyszczaniem organizmu, mogą się z nim wiązać także częste wzdęcia i bóle brzucha. Jelito grube ma też wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Może spowodować, że będziemy senni i mniej odporni na infekcje i wirusy.
Na szczęście, zanim postanowimy skorzystać z medycznych metod, takich jak chociażby lewatywa, warto spróbować prostych, domowych sposób. Może się okazać, że poprawią pracę jelit i tym samym pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie i zdrowie.
Skuteczny sposób na oczyszczanie jelit to taki, który przede wszystkim przyspieszy nasz metabolizm, co zapobiega powstawaniu złogów. Dlatego najlepiej odstawić dietę opartą na fast foodach i cukrach, a sięgnąć po warzywa (szczególnie zielone. i np. pieczywo, które ma w swoim składzie jak najwięcej błonnika. Bardzo dobrym i zdrowym źródłem błonnika jest siemię lniane, ale możemy sięgnąć również po kasze.
Innym sposobem są herbatki ziołowe, które także pobudzą nasz układ trawienny i wydalniczy do pracy. Specjaliści najczęściej polecają napary ziołowe z pokrzywy lub mięty, wspomagające naturalne oczyszczanie jelit bez potrzeby stosowania inwazyjnych, nieprzyjemnych metod. Nie zapominajmy o wodzie – jej brak też może powodować zaparcia, uczucie ciężkości czy wzdęcia. Dorosły człowiek powinien wypijać około 1,5-2 litry wody dziennie. Perystaltykę jelit pobudza też sport. Wystarczy 2-3 razy w tygodniu, aby przestać martwić się kłopotami z trawieniem. To zdecydowanie lepsze sposoby na zdrowe jelita i odchudzanie, niż drogie, niesprawdzone metody, które nie są poparte naukowymi badaniami.
Poniżej kilka produktów pomocnych przy oczyszczaniu jelit:
- Woda- wodę w ilości około 1,5 l – 2 l dziennie (8-10 szklanek);
- Sok jabłkowy własnej roboty który ma lekkie działanie przeczyszczające;
- Wode z cytryną, którą najlepiej pić rano na czczo; Wyciśnięty sok z cytryny wzmaga wydzielanie enzymów trawiennych i silnie wspomaga pracę żołądka, dzięki czemu pokarm łatwiej się trawi i szybciej przechodzi przez przewód pokarmowy.
- Surowe soki warzywne
- Pokarmy bogate w błonnik. który wspomaga perystaltykę jelit. Źródłami błonnika w diecie są m.in.: warzywa i owoce, kasze (np. gryczana, jęczmienna), pieczywo i makarony pełnoziarniste, otręby, płatki owsiane, a także siemię lniane oraz nasiona chia;
- Jogurt, kefiry, maślanki i jogurty, które dostarczają bakterii probiotycznych, korzystnie wpływających na pracę jelit;
- Siemię lniane. Siemię lniane, dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, dobrze wpływa na pracę jelit. Zastosowanie kuracji siemieniem lnianym pozwoli oczyścić jelita, a także będzie działało korzystnie w profilaktyce zaparć.
- Sól morska. W dniu zastosowania tej kuracji oczyszczającej jelita, lepiej pozostać w domu. Odradza się jej stosowanie u osób z wysokim ciśnieniem krwi oraz przy problemach z nerkami.W szklance ciepłej wody wymieszaj 1 łyżkę soli morskiej. Wypij roztwór rano przed śniadaniem, po południu oraz wieczorem.
- Aloes- Wymieszaj 1 litr soku z aloesu z sokiem z 1 cytryny. Odstaw do lodówki na kilka godzin. Pij co 2-3 godziny. Stosuję tę kurację przez 3 dni.
- Imbir- Imbir ma właściwości przeciwzapalne i poprawia trawienie.
Umyj i obierz korzeń imbiru. Następnie pokrój i wrzuć do blendera. Dolej szklankę wody i dokładnie zblenduj. Na koniec odcedź napój. Jest to nie tylko jeden z najprostszych przepisów na sok oczyszczający, lecz także jeden z najskuteczniejszych. Jeśli chcesz, możesz dodać odrobinę miodu do smaku. Pij sok imbirowy na czczo, a nie tylko oczyścisz okrężnicę, lecz także zwalczysz mdłości, zgagę, refluks i inne dolegliwości trawienne.
- Napary ziołowe wspomagające trawienie np. miętę, rumianek, koper włoski lub napar z imbiru;
- Kiszonki- Ukisić można praktycznie wszystko, a dzięki spożywaniu produktów kiszonych dostarczasz bakterii kwasu mlekowego, które są niezwykle ważne dla jelit, a także chronią je przed patogenami. Surowe warzywa i owoce również zawierają aktywne enzymy, które wzmagają pracę przewodu pokarmowego.
- Suszone owoce ze względu na swoje niezwykłe właściwości potrafią bardzo dokładnie oczyścić jelita z zalegającej w nich treści. A jak należy je spożywać? Należy przygotować około 40dag śliwek suszonych oraz po 20dag fig, daktyli, moreli oraz miodu. Wszystkie owoce należy przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, a do otrzymanej masy należy dodać miód i dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną masę należy przechowywać w lodówce i każdego dnia przyjmować po 1 łyżce mieszanki. Aby kuracja była naprawdę skuteczna powinna trwać około 3 miesiące.
Z kolei po zakończeniu oczyszczania należy przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit, ponieważ podczas oczyszczania większość bakterii mogła zostać wydalona. W przywróceniu flory bakteryjnej pomogą Ci drożdże, jogurty, suplementy diety zawierające zdrowe bakterie oraz kapusta kiszona, która zawiera glutaminian pobudzający regenerację komórek w układzie trawiennym.