0

Prawidłowa wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże jest podstawą naszego dobrego samopoczucia. Jednak w sezonie zimowym, przy pozamykanych szczelnie oknach, powietrze wymaga uzdatnienia, tak aby miało odpowiednią wilgotność, było czyste, świeże i umożliwiało spokojny sen.

Poza tym przyjemny zapach w domu to coś, co zapamiętujemy w pierwszej chwili podczas wizyty u innych. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, dlatego warto zadbać o czyste i świeże powietrze, jak również piękny aromat naszego mieszkania. Ładny zapach to też ukojenie dla naszej duszy, a metody tutaj przedstawione mogą również mieć właściwości zdrowotne, relaksujące czy też uspokajające.

Na początek pamiętajmy, aby jak najczęściej wietrzyć mieszkanie. Otwierajmy okna, gdy wychodzimy do szkoły, pracy lub na krótki spacer. Pozwoli to na oczyszczenie powietrza oraz szybsze ulotnienie się brzydkich zapachów. Jeżeli gotujemy, smażymy lub pieczemy potrawy włączajmy okap kuchenny, który pozwoli „wyciągnąć” niemiłe zapachy z naszej kuchni. W przypadku, gdy nie mamy okapu możemy otworzyć okno.

Powietrze świeże to powietrze zdrowe – przyczynia się do efektywnego snu, ma odpowiednią wilgotność i pozbawione jest nieprzyjemnych zapachów dobiegających z zewnątrz budynku. Ta ostatnia kwestia jest stosunkowo łatwa do poprawienia – jeśli budynek mieszkalny usytuowany jest w pobliżu zakładu produkcyjnego lub przetwórczego generującego nieprzyjemne aromaty, niechcianą woń możemy skutecznie zniwelować, stosując jeden z wielu dostępnych odświeżaczy powietrza. Ze sposobów tych korzystają również właściciele samochodów, zwłaszcza przy niewydolnej klimatyzacji lub palący tytoń wewnątrz pojazdów. Popularne drzewka przesycone aromatem wanilii, zielonego jabłuszka czy innej ulubionej kompozycji zapachowej są często widoczne za przednią szybą samochodu. W pomieszczeniach mieszkalnych stosujemy z kolei aromaty w sprayu lub aplikatory automatycznie generujące orzeźwiający lub egzotyczny, relaksujący aromat.

Jak nawilżać powietrze domowymi sposobami?

Wystarczy na gorący kaloryfer lub grzejnik położyć zwilżony materiał tekstylny, by ulatniającego się z niego para wodna przyczyniła się do nawilżenia powietrza. Sposób ten jest skuteczny, ale tylko na krótką metę. Ma jeszcze jedną wadę – ogranicza ilość gorącej powierzchni, którą zajmuje na przykład mokry ręcznik, co przyczynia się do niespełniania przez kaloryfer podstawowego zadania – ogrzewanie ma mniejszą skuteczność.

Lepsze rezultaty – i to w przeciągu dłuższego czasu – przyniesie umieszczenie w pobliżu grzejnika naczynia z wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury para wodna swobodnie mieszać się będzie z suchym powietrzem.

 

  • Soda- Do odświeżenia i zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu sofy lub łóżkowego materaca używajmy sody oczyszczonej. Posypany mebel lekko pocieramy za pomocą suchej szmatki, a następnie zostawiamy na godzinę lub dwie. Po tym czasie dokładnie odkurzamy sodę oczyszczoną i gotowe. Tak samo odświeżyć możemy dywan. Posypmy go obficie sodą, zostawmy proszek na noc lub tak długo, jak to możliwe. Następnie wciągnijmy sodę odkurzaczem.

 

  • Samodzielne wykonanie odświeżacza- jest to niezwykle proste i polega na zmieszaniu wody z 10 kroplami olejku eterycznego lub kilku różnych. Gotową mieszankę należy przelać do butelki z atomizerem i gotowe.
    Warto też wykorzystać stężony roztwór sody oczyszczonej, który pomoże w pozbyciu się brudu i nieświeżego zapachu z gąbki kuchennej. Rozpuszczamy 4 duże łyżki sody oczyszczonej w litrze ciepłej wody i moczymy w tym płynie gąbkę.

 

  • Potpourri – Piękny zapach w domu uzyskamy również stosując mieszkankę suszonych kwiatów, ziół i skórek owoców, które ładnie pachną. Aby wzmocnić lub przedłużyć aromat można skropić suszki kilkoma kroplami olejku eterycznego.

 

  • Jeśli lubisz zapach świąt, używaj przez cały sezon pomarańczy nakłutych goździkami do wystroju i ładnego zapachu w domu.

 

Lawendowo – pomarańczowy odświeżacz powietrza:

Potrzebujesz:

1 łyżeczkę wódki

15 kropli lawendowego olejku eterycznego

15 kropli pomarańczowego olejku eterycznego

1 szklankę wody

Wymieszaj wszystkie składniki w butelce z atomizerem. Stosujesz ten odświeżacz, tak jak komercyjny produkt psikając zawartość w powietrze. Przed użyciem wstrząśnij. Pamiętaj, aby strumień z odświeżaczem nie był skierowany na drewno czy też tkaniny.

Cynamonowo- goździkowy odświeżacz:

Potrzebujesz:

skórki z 1 pomarańczy

3-5 lasek cynamonu;

opcjonalnie: 1 łyżkę stołową goździków.

Potrzebne będą też garnek do gotowania oraz butelka z dyfuzorem

Wrzucamy wszystkie składniki do garnka.
2. Zalewamy całość wodą – będzie potrzebne około 1,5 litra.
3. Czekamy, aż woda się zagotuje. Wtedy już po całym domu rozejdzie się wspaniały zapach.
4. Gotująca się woda powinna zredukować się mniej więcej do połowy. Wtedy wyłączamy ogień.
5. Czekamy, aż napar ostygnie. Następnie odcedzamy go przez sitko.
6. Przestudzony płyn wlewamy do butelki z dyfuzorem. I gotowe !

Warto pamiętać, że zapachu przypraw korzeniowych – takich jak goździki czy cynamon – nie lubią niektóre domowe szkodniki, m.in. mole spożywcze. Korzystając więc z dobrodziejstw mgiełki zapachowej, przy okazji ochronimy dom przed nieproszonymi gośćmi

 

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

0

Na GÓRĘ