Tarczyca a wypadanie włosów to kwestie bezpośrednio ze sobą powiązane. Choroby tarczycy – niedoczynność, nadczynność jak i choroba Hashimoto występują w społeczeństwie coraz częściej. Ich występowanie ma różne podłoże – niedobory w diecie, predyspozycje genetyczne a także niezdrowy tryb życia, przewlekły stres czy brak snu. Jednym z pierwszych objawów chorej tarczycy jest pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci. Włosy zaczynają wręcz “wypadać garściami”. Jakie mechanizmy powodują wypadanie włosów przy chorobach tarczycy? Jak zapobiec temu zjawisku?
Spis treści:
Niedoczynność tarczycy. Dlaczego wypadają włosy?
Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów
Jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy?
Hashimoto a wypadanie włosów
Jak wzmocnić włosy przy chorej tarczycy?
Witaminy i suplementy przy niedoczynności tarczycy
Tarczyca a wypadanie włosów – dlaczego przy niedoczynności tarczycy wypadają włosy?
Tarczyca a wypadanie włosów to dwie związane ze sobą kwestie. Tarczycą nazywamy inaczej gruczoł tarczowy, umiejscowiony w dole szyi, przed tchawicą. Ten niepozorny gruczoł, ważący zaledwie 30 gramów, jest niezwykle istotny dla funkcjonowania całego organizmu, ponieważ odpowiada za wydzielanie hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) oraz kalcytoniny. Hormony tarczycy odpowiadają m.in. za metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów. Wpływają także na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy, pokarmowy, płciowy oraz za termogenezę. Hormony tarczycowe są kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu – głównie układu nerwowego maluszka. Tarczyca matki która przez niewystarczającą podaż jodu nie działa prawidłowo, może powodować u płodu kretynizm, czyli wrodzony zespół niedoboru jodu. W efekcie objawia się on upośledzeniem umysłowym dziecka i opóźnieniem rozwoju na wielu płaszczyznach.
Niedoczynność tarczycy to sytuacja, w której tarczyca z pewnych przyczyn wytwarza za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Niedoczynność przybiera jedną z dwóch postaci: utajoną lub pełnoobjawową (kliniczną). Tarczyca może nie produkować hormonów z powodu uszkodzenia tarczycy, czego przykładem jest choroba Hashimoto. To sytuacja, w której tarczyca jest dotknięta stanem zapalnym, na skutek aktywności przeciwciał przeciwko enzymom naturalnie występującym w gruczole tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna. Innym powodem jest zmniejszona stymulacja przez przysadkę mózgową lub niedobór jodu w diecie.
Objawy niedoczynności tarczycy to m.in.: obniżony nastrój, brak energii, stany depresyjne, przybieranie na wadze, obniżenie libido, suchość skóry, senność, uczucie zimna, a także problemy z włosami i paznokciami.
Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów
Receptory hormonów tarczycy znajdują się w całym organizmie, także we włosach. Jak już wspomnieliśmy, hormony wytwarzane przez tarczycę oddziałują na cały organizm. Dla zdrowia włosów kluczowa jest trójjodyna czyli hormon T3, ponieważ bierze udział m.in. w mechanizmach regulujących proces proliferacji (podziałów) keratynocytów. Nasze włosy zbudowane są z keratyny, ponieważ jest to podstawowe białko włókienkowe, z którego zbudowane są nasze włosy, a także paznokcie i skóra. Keranocyty to komórki wytwarzające właśnie keratynę. Zahamowanie produkcji keratyny skutkuje kruchością i łamliwością włosów i paznokci. Dodatkowo, niedobór trójjodyny uniemożliwia prawidłowy przebieg cyklu mieszka włosowego. W efekcie włos ma obniżony potencjał wejścia mieszka włosowego w fazę anagenu (wzrostu).
Oprócz niedoboru keratyny, w wyniku obniżonego metabolizmu spowodowanego niedoczynnością tarczycy, dochodzi do pogorszenia krążenia. Prawidłowe krążenie, a co za tym idzie dotlenienie tkanek jest także kluczowe w kwestii zdrowych i mocnych włosów. Niedobór keratyny, białek i nieprawidłowe krążenie odbija się także negatywnie na stanie skóry głowy. Staje się sucha, szorstka, może występować świąd. W efekcie uporczywie drapiemy skórę głowy, co dodatkowo uszkadza mechanicznie już osłabione włosy. Tarczyca ma więc bezpośredni wpływ na nasze włosy.
Nadczynność tarczycy – tarczyca a wypadanie włosów
Tarczyca ma wpływ na wypadanie włosów zarówno w przypadku nadczynności, jak i niedoczynności. W sytuacji nadczynności tarczycy, produkuje ona zbyt dużo hormonów. W efekcie metabolizm w organizmie przyśpiesza i włosy rosną szybciej ale też i szybciej starzeją się i wypadają. Skutkuje to także zmianą struktury włosów, które stają się cienkie i delikatne, często sztywne i przetłuszczające. Hormony nadmiernie stymulują mieszki włosowe, przez co rezerwuar komórek macierzystych wyczerpuje się szybciej, co powoduje utratę włosów. Przy nadczynności tarczycy może wystąpić łysienie dyfuzyjne, ponieważ podwyższona temperatura ciała uszkadza mieszki włosowe. Jak zahamować wypadanie włosów przy nadczynności tarczycy? Łysienie tarczycowe jest procesem odwracalnym, należy przywrócić w tym celu w organizmie równowagę hormonów tarczycowych.
Jak zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy?
Aby zahamować wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, podstawą jest udanie się do specjalisty – endokrynologa, który zleci nam szereg badań. Na ich podstawie lekarz stwierdzi, jaki problem dotyka naszą tarczycę i czym jest to spowodowane, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Tylko zdrowa tarczyca zapewni nam z powrotem piękne i zdrowe włosy. Dodatkowo warto udać się do trychologa, czyli specjalisty zajmującego się włosami. Określi on stan naszych włosów i skóry głowy i zaleci odpowiednią pielęgnację. Osłabione włosy należy traktować w delikatny sposób – nie szarpać podczas czesania, nie trzeć ręcznikiem przy suszeniu, unikać gorącego powietrza podczas korzystania z suszarki. Ważne jest usunięcie martwego, suchego naskórka z powierzchni skóry głowy, ponieważ przygotuje to skórę do prawidłowego wchłaniania substancji czynnych z preparatów – szamponów czy wcierek.
Hashimoto a wypadanie włosów
Hashimoto to autoimmunologiczna choroba, w wyniku której nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko tarczycy (anty-TG oraz anty-TPO), traktując ją jak “wroga”. W efekcie tarczyca objęta jest stanem zapalnym jest coraz bardziej wyniszczona i produkuje niewystarczającą ilość hormonów. Co istotne, na początku choroba ta może dawać objawy nadczynności, ponieważ atakowana tarczyca może na początku uwalniać hormony w nadmiarze, dlatego tak ciężkie jest jej zdiagnozowanie.
Wypadanie włosów to typowy objaw Hashimoto. Włosy stają się wtedy kruche, łamliwe i osłabione. Pozostałe objawy są typowe dla niedoczynności tarczycy, które opisaliśmy wcześniej. Mechanizm wypadania włosów przy Hashimoto jest taki sam, jak przy niedoczynności tarczycy. Włosom brakuje składników odżywczych, niedostateczne krążenie krwi powoduje niedotlenienie skóry głowy, skutkujące osłabieniem włosów. Dodatkowo hormony tarczycy mogą wchodzić w interakcję z hormonami płciowymi, dając objawy łysienia androgenowego. Istotnym jest, że u osób ze stwierdzonym Hashimoto istnieje większe ryzyko współistnienia innych chorób autoimmunologicznych, jak na przykład łysienie plackowate. Ważne jest więc skonsultowanie się z lekarzem, który spojrzy na całość problemu i zleci odpowiednie badania.
Tarczyca a wypadanie włosów – Jak wzmocnić włosy przy chorej tarczycy?
Problem wypadania włosów przy chorej tarczycy należy rozwiązać kompleksowym podejściem – leczeniem przyczyny, czyli chorej tarczycy, wzmocnieniem włosów odpowiednimi kosmetykami i pielęgnacją, a także prawidłową dietą i higieną snu oraz redukcją stresu. Wszystkie te czynniki mogą minimalizować stan zapalny tarczycy. Stres czy nieodpowiednia ilość snu osłabia organizm, powodując stres oksydacyjny. A zależy nam, by wolnych rodników atakujących tarczycę i osłabiających włosów było jak najmniej. Wdrożenie pełnowartościowej diety bogatej w antyoksydanty oraz dodatkowa suplementacja witamin, minerałów i antyoksydantów wpłynie pozytywnie na stan tarczycy, włosów ale i całego organizmu.
Pielęgnacja włosów przy niedoczynności tarczycy
Włosy suche, szorstkie i osłabione wymagają specjalnej troski. Przede wszystkim starajmy się unikać czynników uszkadzających je mechanicznie. Zrezygnuj z suszenia gorącym nawiewem, nie szarp włosów przy czesaniu, nie chodź spać z mokrymi włosami, które są bardziej podatne na uszkodzenia przy tarciu głową o poduszkę przez sen. Zrezygnuj z farbowania, które niszczy i wysusza już suche włosy. Warto stosować wcierki, które działają dwutorowo. Są bogate w składniki aktywne, które wchłaniają się przez nałożenie na skórę, a także dzięki towarzyszącemu masażowi skóry głowy poprawiamy krążenie krwi. Krążenie krwi i wzrost włosów stymulują także składniki aktywne zawarte we wcierkach, takie jak kofeina. Zadbaj o mocne nawilżenie suchych włosów, stosuj olejki/serum na końcówki włosów, które zabezpieczą je przed rozdwajaniem i kruszeniem. Wybieraj delikatne szampony, z jak najmniejszą ilością detergentów. Warto stosować olejowanie włosów, które zabezpiecza włosy, wygładza łuski i zatrzymuje nawilżenie wewnątrz włosa.
Dieta przy niedoczynności tarczycy
Dieta przy chorej tarczycy powinna przede wszystkim dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka, które jest podstawowym budulcem tkanek – także włosów. Białka biorą udział w wielu przemianach w organizmie. Warunkują prawidłowy wzrost tkanek, transport tlenu, są składnikiem krwi, limfy, hormonów i enzymów. Zapotrzebowanie na podaż białka u osób z chorobą Hashimoto jest wyższe niż u osób dorosłych, ponieważ białko jest niezbędne dla wytwarzania przez tarczycę hormonów. Razem z jodem białko tworzy prekursory hormonów tarczycy. Tyreoglobulina to białko niezbędne do syntezy hormonów tarczycy. Spożywanie białek jest korzystne dla termogenezy poposiłkowej, a jak wiadomo, przy niedoczynności tarczycy przemiana materii spowalnia. Spożywanie odpowiedniej ilości białka daje na długo uczucie sytości, jest więc korzystne przy walce z dodatkowymi kilogramami, które często towarzyszą niedoczynności tarczycy. Dodatkowo, zawarte w białkach aminokwasy są kluczowe dla zdrowia włosów.
Zazwyczaj produkty bogate w białko są przy okazji źródłem sporej ilości witamin z grupy B i żelaza. Witaminy z grupy B są podstawowym składnikiem ważnym dla kondycji włosów, skóry i błon śluzowych. Przy niedoczynności tarczycy skóra staje się sucha, częstsze są stany zapalne dziąseł i błon śluzowych. Często obserwowane jest zjawisko anowulacji – rzadkich owulacji lub ich braku i zaburzeń złuszczania błony śluzowej macicy, co prowadzi niejednokrotnie do endometriozy. U osób ze stwierdzoną niedoczynnością tarczycy stwierdza się również scieńczałą błonę śluzową żołądka.
Kluczowymi pierwiastkami dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy są przede wszystkim jod oraz selen. Z kolei dla wzmocnienia włosów osłabionych szwankującą tarczycą, także cynk i witamina D3.
Witaminy i suplementy przy niedoczynności tarczycy
Niedoczynności tarczycy towarzyszą zazwyczaj spore niedobory witamin i minerałów. Oprócz prowadzenia zbilansowanej diety, warto także sięgnąć po suplementy diety. Przy dużych niedoborach, zdrowa dieta może nie być wystarczająca. Tym bardziej, że niedoczynność tarczycy spowalnia metabolizm. W efekcie trzymanie odpowiedniego poziomu kaloryczności posiłków w celu uniknięcia przybierania na masie, może utrudniać “zmieszczenie” wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich porcjach. Wyjaśniamy więc, jakie minerały i witaminy są kluczowe przy chorobach tarczycy.
Tarczyca a wypadanie włosów – jaką funkcję pełni Jod
Podstawowym suplementem przy niedoczynności tarczycy jest jod. Jednym z jego najważniejszych zadań jest branie udziału w produkcji hormonów tarczycy. Bez niego nie odbędzie się synteza tych hormonów. Na niedobór jodu cierpi ok. 60% Europejczyków. Niedobór jodu to jeden z powodów niedoczynności tarczycy. Jod jest szczególnie istotnym składnikiem diety ciężarnej. Ciąża to stan, który zwiększa zapotrzebowanie kobiety na jod, jest on bowiem niezbędny zarówno kobiecie, jak i Maluchowi który czerpie pierwiastek z organizmu mamy. Niewystarczająca ilość jodu w diecie ciężarnej może mieć dla płodu fatalne skutki, ponieważ jod jest pierwiastkiem kluczowym dla wytwarzania hormonów tarczycy, które warunkują prawidłowy rozwój płodu. Niedobór jodu może w efekcie skutkować opóźnieniem rozwoju umysłowego i zaburzeniami neurologicznymi u noworodka.
Istotnym jest, że prawidłowe funkcjonowanie tarczycy u kobiety w ciąży zależy od zgromadzonych zapasów jodu w okresie przed ciążą. Jeśli zapasy jodu są wystarczające, produkcja hormonu tarczycowego jest odpowiednia nawet wtedy, gdy zapotrzebowanie na jod wzrasta. Dlatego też suplementację jodem należy wdrożyć jeszcze na etapie starań o Maluszka.
Czy warto suplementować jod?
Polskie gleby są ubogie w jod, w efekcie pierwiastka tego jest zbyt mało w warzywach i owocach. Na naszych talerzach rzadko goszczą ryby czy algi bogate w ten pierwiastek. Co ciekawe, Japończycy w samej diecie spożywają STO RAZY więcej jodu, niż wynosi w Polsce rekomendowana dawka dzienna spożycia jodu. A i tak w większości nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie tej dawki. Sól jodowana przynosi więcej szkody niż pożytku, nie powinniśmy zatem uważać jej za podstawę w suplementacji jodu. Jodu w soli jest niewiele, sublimuje (paruje) po otwarciu opakowania. Jod z soli niszczy także wysoka temperatura, dlatego dodawanie soli jodowanej do gorącej zupy celem suplementacji jodu mija się z celem. Ilość jodu w soli nie jest mierzalna. Za to skutki nadmiernego solenia przez Polaków, w postaci m.in. nadciśnienia są znane. W przypadku choroby Hashimoto, dawkę należy ustalić indywidualnie z lekarzem, ponieważ w tym przypadku nadmiar jodu może zaostrzać chorobę.
Selen – jaką pełni rolę w funkcjonowaniu tarczycy?
Kolejnym pierwiastkiem ważnym dla zdrowia tarczycy jest selen. Jest on obok jodu niezbędnym pierwiastkiem dla wytwarzania hormonów tarczycy. Zbyt niski poziom selenu wpływa na upośledzenie metabolizmu jodu. Odpowiedni poziom selenu zmniejsza także ilość przeciwciał anty-TPO u osób z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Pierwiastek ten w efekcie działa przeciwzapalnie. Dodatkowo, jako naturalny antyoksydant, zmniejsza stan zapalny i stres oksydacyjny w tarczycy, który jest skutkiem ubocznym wytwarzania hormonów. Zbyt niski poziom selenu wykazano u osób z rakiem tarczycy, co wskazuje na bezpośrednią korelację między nowotworem a niedoborem tego pierwiastka.
Cynk – pierwiastek życia kluczowy dla tarczycy i zdrowych włosów
Cynk podobnie jak selen jest naturalnym antyoksydantem, zmniejszającym stres oksydacyjny i stany zapalne. W efekcie jest to pierwiastek kluczowy dla osób z chorobami autoimmunologicznymi. W kwestii funkcjonowania tarczycy, niedobór cynku uniemożliwia konwersję hormonu T4 do T3. To pierwiastek niezbędny dla produkcji TSH. U osób z niedoczynnością, TSH wytwarzane jest stale, dlatego łatwiej o niedobory cynku. Najlepiej przyswajalny jest cynk chelatowany.
Witamina D a Hashimoto
Na niedobór witaminy D cierpi ponad 90% Polaków, to przerażające fakty. Witamina D nie tylko podnosi odporność, ale także jest niezbędna dla łagodzenia chorób autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto. Działa ona immunostymulująco, czyli chroni organizm przed nadmierną reakcją na własne antygeny. Chroni także organizm przed stresem oksydacyjnym.