0

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów – to stały element naszego świata. Określamy je mianem naszych najlepszych przyjaciół. To jednak nie tylko bezinteresowni  towarzysze naszego codziennego życia, to także doskonali terapeuci. Często niosą pomoc tam, gdzie kończą się ludzkie możliwości.

Dotyk odgrywa bardzo duże znaczenie w procesie leczenia i terapii. Często próg odczuwania u osób chorych jest zaburzony. Jedne potrzebują więcej stymulacji inne są bardziej wrażliwe na bodźce płynnące z zewnątrz. Ale u każdego pacjenta znaczenie dotyku odgrywa kluczową rolę w procesie terapii. 

Jak wskazują odkrycia badaczy zajmujących się wpływem zwierzęcia na psychikę i zdrowie człowieka, jednym z bardzo skutecznych sposobów pozbycia się stresu jest kontakt ze zwierzęciem. Zabawa z psem obniża ciśnienie krwi; nawet sama obecność zwierzęcia w jednym pomieszczeniu powoduje, że niepokój związany z jakąś stresującą sytuacją znacznie się zmniejsza. Podobne efekty daje nawet obserwacja rybek pływających w akwarium.

Na świecie istnieje już wiele rodzajów terapii z udziałem zwierząt, często dość niespotykanych, jak onoterapia (zajęcia z osłem), alpakoterapia czy delfinoterapia. Na ich popularyzację w Polsce musimy chyba jednak jeszcze troszeczkę poczekać. Najpopularniejszymi zwierzętami terapeutycznymi są psy, koty i konie

Dogoterapia– terapia z wykorzystaniem psów pomaga dzieciom z autyzmem, zespołem Aspergera, mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, zespołem zaburzeń uwagi (ADD) czy zespołem nadpobudliwości (HDK) Jest wskazana dla osób upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, artretyzm, zanik mięśni, uszkodzenie wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera. Z pomocy psów korzystają także epileptycy (specjalnie wyszkolone czworonogi wyczuwają nadchodzący atak, dzięki czemu można w odpowiednim czasie zażyć leki) i cukrzycy. Zajęcia z dogoterapii pomagają: stymulować zmysły: słuchu, wzroku, dotyku, ćwiczyć koncentrację, wyzwalać spontaniczną aktywność, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów. Dogoterapia wykorzystywana jest również w resocjalizacji.

Felinoterapia – terapia z kotem- Dźwięk, który wydaje kot w trakcie mruczenia jest bardzo przyjemnym doznaniem dla człowieka, a głaskanie miękkiego futra powoduje wzrost hormonów szczęścia- endorfin. Działa także kojąco i uspokajająco. Koty często wykorzystuje się w terapii z dziećmi trudnymi lub z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnościami umysłowi oraz z takimi zespołami jak na przykład zespół Aspergera.
Kot terapeuta poprawia także zdolność koncentracji u osób, u których jest ona zaburzona, relaksuje osoby z problemami na tle nerwicowym, pomaga kształtować zachowania polegające na samodzielnej opiece i odpowiedzialności. Towarzystwo ich reguluje ciśnienie, zmniejsza dolegliwości związane z reumatyzmem, a nawet może obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Czasem felinoterapia przynosi lepsze efekty niż dogoterapia .Wynikać to może z tego, że pies dla pewnych osób może być zbyt głośny, bezpośredni, wymagający. U takich osób kot zyskuje przychylność swoim spokojem.

Hipoterapia, czyli terapia z koniem- Bazuje  na neurofizjologii, w której zwierzę poruszając się przenosi impulsy ruchowe, a tym samym staje się łącznikiem terapeutycznym.
Hipoterapii towarzyszy wiele bodźców zewnętrznych, które pobudzają wszystkie zmysły; miękkość sierści, parskanie, stukot kopyt, zapach… Kontakt z koniem ma również wpływ na sferę psychiczną; uczy empatii i opiekuńczości, ale i stanowczości.
Można wyróżnić kilka form hipoterapii, w tym bierną, polegającą na poddawaniu się ruchom zwierzęcia, konną fizjoterapię, czyli wykonywanie ćwiczeń na końskim grzbiecie, pedagogiczną jazdę konna z elementami woltyżerki, terapię kontaktu. Dobiera się je w zależności od rodzaju problemu.

 

Nasz Zespół tworzący Rodzinne Skarby to miłośnicy zwierząt, wiemy jak ważne jest odpowiednie odżywianie naszych pupili,  dlatego też postanowiliśmy poszerzyć w niedługim czasie naszą ofertę o karmy i odżywki dla psów i kotów.
Jako, że ważne jest nas przede wszystkim dobro zwierząt, obiecujemy, że będziemy promować jedynie bezpieczne oraz sprawdzone a co więcej  smaczne i odpowiednie do potrzeb naszych małych przyjaciół produkty żywieniowe i odżywcze.

Zapraszamy do odwiedzania naszego sklepu internetowego www.rodzinneskarby.pl

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany