0
dna moczanowa objawy przyczyny dieta leczenie suplementy

Dna moczanowa, inaczej podagra lub artretyzm, to schorzenie znane od dawna, nazywane chorobom królów, artystokracji lub szlachty. Nic dziwnego, jest to bowiem efekt nieprawidłowego stylu życia, a więc objadania się, spożywania dużej ilości tłustych potraw popijanych alkoholem. Na tak wystawne życie jeszcze niedawno pozwolić sobie mogła jedynie elita, dlatego tak brzmi jej potoczna nazwa. Objawia się ona atakami bólu, zaczerwienieniem i opuchlizną w obrębie stawów i kości, w efekcie nieleczona prowadzi do deformacji stawów. Jakie mechanizmy w organizmie powodują dnę moczanową? Jaki wpływ na dnę moczanową ma dieta? Jak jej uniknąć a jak leczyć? Jakie suplementy diety na dnę moczanową?

Spis treści:
Dna moczanowa. Objawy i ich rozpoznanie
Przyczyny dny moczanowej. Co powoduje wysoki poziom kwasu moczowego?
Zasady diety w dnie moczanowej. Co jeść, a czego unikać?
Metody leczenia dny moczanowej. Od łagodzenia objawów do profilaktyki
Rola suplementów diety w dnie moczanowej. Czy warto rozważyć suplementację?
Przegląd suplementów diety wspomagających zdrowie stawów i metabolizm kwasu moczowego
Zintegrowane podejście do zarządzania dną moczanową. Dieta, leczenie i styl życia

Dna moczanowa. Objawy i ich rozpoznanieDna moczanowa. Objawy i ich rozpoznanie

Objawy dny moczanowej to przede wszystkim nawracające ataki zapalenia stawów. Ataki dny moczanowej objawiają się zaczerwienieniem, obrzękiem, podwyższoną ciepłotą skóry w miejscu zapalenia, ale przede wszystkim silnym bólem. Towarzyszyć temu może ogólne zmęczenie i podwyższona temperatura ciała. Ataki dny moczanowej często występują w nocy. Charakterystyczne dla dny moczanowej ataki pojawiają się na kilka godzin lub dni, następnie objawy ustępują. Jeśli jednak nie rozpoznamy choroby i nie wdrożymy odpowiednio szybko leczenia, kolejny atak będzie bardziej uciążliwy i zajmie kolejne stawy.

Dna moczanowa nazywana jest podagrą, gdy dotyczy dużych palców u stóp (stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca u stopy), lub artretyzmem, który prowadzi do deformacji stawów. Kryształy moczanu sodu niszczą wtedy nasady kostne i chrząstki, a powstałe nadżerki w efekcie zniekształcają stawy. Co ciekawe, kryształki mogą odkładać się w innych miejscach, łącznie z narządami wewnętrznymi. W rezultacie może dojść do ucisku na nerwy bądź uszkodzenia narządów. Taka sytuacja wymaga operacyjnego usunięcia zmian.

Dna moczanowa - co to jestDna moczanowa – co to jest?

Ataki dny moczanowej występują w wyniku wahań stężenia kwasu moczowego w stawach. Pojawiają się najczęściej po wypiciu alkoholu, zjedzeniu pokarmów bogatych w puryny,  intensywnym wysiłku fizycznym lub zażyciu niektórych leków (kwasu acetylosalicylowego obecnego w aspirynie czy lekach na serce, leków moczopędnych i wielu innych).

Rozpoznanie dny moczanowej

Rozpoznanie dny moczanowejAby zdiagnozować dnę moczanową, należy wykonać badania na określenie stężenia kwasu moczowego oraz dobowej utraty kwasu moczowego z moczem. Zdarza się jednak, że mimo podagry wynik będzie prawidłowy. W konsekwencji tego warto przeprowadzić analizę płynu stawowego pod mikroskopem, która pozwoli jednoznacznie potwierdzić diagnozę. W trakcie takiego badania pobierany jest płyn z chorego stawu, w którym laborant stwierdza obecność kryształków moczanu sodu. Takie badanie bez wątpienia pozwala rozróżnić dnę moczanową od dny rzekomej, spowodowanej obecnością innych kryształków.

Kolejnym krokiem w zaawansowanym stadium choroby jest wykonanie badania RTG, ponieważ lokalizuje nadżerki spowodowane kryształkami kwasu, guzki dnawe czy zwężenia szczeliny stawowej.

Dna moczanowa – przyczyny. Co powoduje wysoki poziom kwasu moczowego?

Dna moczanowa to choroba spowodowana hiperurykemią, czyli podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Jest to sytuacja, gdy stężenie moczanu w osoczu przekracza 360 μmol/l (6,0 mg/dl).

Wynika to ze zmniejszenia wydajności pracy nerek. Kwas moczowy w wyniku braku ujścia krystalizuje się, odkładając w stawach, ścięgnach i otaczającej tkance. Podwyższony poziom kwasu moczowego jest następstwem diety bogatej w puryny (związki chemiczne odpowiedzialne za powstawanie kwasu moczowego), picia alkoholu. Można mieć do niej także predyspozycje genetyczne. Sprzyja jej też otyłość, nadciśnienie cukrzyca czy zaburzenia gospodarki lipidowej.

Zasady diety w dnie moczanowej. Co jeść, a czego unikać?

Czego nie jeść przy dnie moczanowej?

Dna moczanowa wymaga zmiany diety na ubogopurynową. Ogranicz spożywanie produktów bogatych w puryny, a więc podroby, mięso (wołowina, wieprzowina, bekon), dziczyznę, tłuste sosy, alkohol – a przede wszystkim piwo. Ogranicz lub wyeliminuj również picie herbaty i kawy, spożycie szpinaku, grzybów, wywarów z kości, warzyw strączkowych. Dna moczanowa wymaga przyrządzania dań na bazie chudego mięsa przez gotowanie, pieczenie, duszenie, dlatego unikaj smażenia. Zrezygnuj z konserw, sosu sojowego, owoców morza. Ogranicz słodkie, chemiczne napoje jak i soki owocowe. Skup się na wodzie – najlepiej alkalizowanej wodzie mineralnej.

Co można jeść przy dnie moczanowej?

Chude mięso, nabiał, niewielkie ilości masła, dużo warzyw i owoców (z wyłączeniem warzyw strączkowych). Pamiętaj o odpowiednim oczyszczaniu organizmu z kryształków kwasu. W związku z tym wspomóż nerki pijąc minimum 3 litry wody dziennie. Sięgaj po warzywa i owoce bogate w witaminy – godne uwagi są witamina C, E, selen, ponieważ to naturalne antyoksydanty zmniejszające stany zapalne organizmu. Ostatni posiłek zjadaj najpóźniej 3 godziny przed snem. Staraj się jeść 4-5 razy dziennie w równych odstępach, ponieważ organizm przy mniejszych porcjach lepiej radzi sobie z wydalaniem kwasu moczowego.

Post Dąbrowskiej a dna moczanowa

Post Dąbrowskiej a dna moczanowaLista produktów zabronionych na diecie przy dnie moczanowej jest niestety długa, z tego względu aby zadbać o zdrowie warto spróbować leczniczego, oczyszczającego postu, której autorem jest Dr Ewa Dąbrowska. Opiera się ona na spożywaniu wybranych grup warzyw oraz owoców. Dieta ta eliminuje wszelkie tłuszcze i rośliny strączkowe, ma więc mnóstwo zalet w przypadku dny moczanowej. Podczas postu z pewnością warto sięgnąć po suplementy Dr Ewy Dąbrowskiej. Jest to seria suplementów odpowiednia do stosowania na poście. Znajdziesz w niej m.in. liposomalną witaminę C w wysokim stężeniu o wysokiej skuteczności. Witamina C to naturalny antyoksydant, dlatego pomoże zmniejszyć stan zapalny towarzyszący dnie moczanowej.

Metody leczenia dny moczanowej. Od łagodzenia objawów do profilaktyki

Objawy dny moczanowej można łagodzić eliminując produkty bogate w puryny, pijąc duże ilości wody oraz stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy lub kolchicynę. Ulgę w bólu przynoszą także zimne okłady w miejscach stanu zapalnego. Należy pamiętać, że zdrowy styl życia i odpowiednią dietę należy stosować już na stałe, aby uniknąć nawrotu choroby. Przydatne są także suplementy na dnę moczanową. W naszym sklepie internetowym z pewnością znajdziesz mnóstwo suplementów wspierających układ moczowy. Suplementy na układ moczowy działają moczopędnie, detoksykująco.

Dna moczanowa a suplementy. Czy warto rozważyć suplementację?

Aby pozbyć się szybciej dny moczanowej i zminimalizować ryzyko nawrotu ataków, zdecydowanie warto stosować suplementy diety. Warto wybrać takie, które zmniejszają stan zapalny, rozpuszczają kryształki kwasu moczowego oraz pozwalają na ich szybsze pozbycie się z organizmu. W naszym sklepie internetowym Rodzinne Skarby znajdziesz mnóstwo suplementów diety o działaniu moczopędnym, detoksykującym, wspierającym funkcjonowanie nerek. Produkty przez nas sprzedawane to preparaty wysokiej jakości o naturalnych składach, bez zbędnych dodatków.

Przegląd suplementów diety wspomagających zdrowie stawów i metabolizm kwasu moczowego

Najlepsze suplementy diety na dnę moczanową to:

  • MSM – siarka organiczna: wspiera funkcjonowanie stawów i mięśni, ale także redukuje stany zapalne i obniża się poziom kwasu moczowego w surowicy.

 

  • Podagrycznik – roślina pełna substancji bioaktywnych, dzięki którym wspomaga usuwanie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu i zmniejsza ból stawów.

 

  • Czarci Pazur – roślina przeciwzapalna o działaniu przeciwbólowym – według badań u 80% osób z dną moczanową które leczone były tą rośliną odczuło zanikanie bólu w porównaniu do tych leczonych lekami. Wspiera także prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Ilość
2
64.90 
Ilość
  • Mniszek lekarskinasz bestseller to wysoko stężony ekstrakt z korzenia mniszka. Bez żadnych dodatków, ponieważ pozyskiwany poprzez ekstrakcję wody. Lista zdrowotnych korzyści tego preparatu jest ogromnie długa. Polecany jest na dnę moczanową, ponieważ wspiera nerki i wątrobę, a więc ogólną detoksykację organizmu. Dzięki działaniu moczopędnym przyśpiesza wydalanie kwasu moczowego.

 

  • Witamina C – jako naturalny antyoksydant może pozytywnie wpływać na obniżenie stężenia kwasu moczowego, wzmacnia przy tym funkcjonowanie układu odpornościowego. Pobudza także syntezę kolagenu, niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania stawów.  Nasza wit. C Liposomalna z linii Dr Ewy Dąbrowskiej ma aż 500 mg witaminy w jednej dawce, w efekcie zaspokaja 625% dziennego zapotrzebowania. Liposomalna forma oznacza, że witamina zamknięta w liposomalnej osłonie.  Lepiej się wchłania, ponieważ ma mniejsze cząsteczki, dzięki lipidowej osłonie jest mniej podatna na utlenianie i nie podrażnia żołądka.

 

  • Kurkumina z piperyną – dzięki właściwościom przeciwzapalnym, antyoksydacyjnym zmniejsza stan zapalny chrząstek.

 

  • Przytulia czepna – Wykazuje ona działanie rozkurczowe, moczopędne i oczyszczające. Jest silnym antyoksydantem, zmniejsza stany zapalne.
57
139.90 
Ilość
9
160.00 
Ilość

Zintegrowane podejście do zarządzania dną moczanową. Dieta, leczenie i styl życia

Celem długoterminowego leczenia dny moczanowej jest maksymalne obniżenie stężenia kwasu moczowego we krwi. Dokonać tego należy przez eliminację ryzyka kolejnych ataków. Można to zrealizować stosując odpowiednią modyfikację diety i stylu życia:

  • unikanie alkoholu,
  • dietę ubogopurynową,
  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • walkę z nadmiarem kilogramów,
  • stosowania ziół moczopędnych, które mogą wspomóc wydalanie kwasu moczowego.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany