Witamina D3 – niedoceniana pomoc w walce z alergią
0

Od pięćdziesięciu lat liczba alergików uczulonych na pyłki, żywność czy substancje chemiczne stopniowo wzrasta, a w dwóch ostatnich dekadach wzrost ten okazał się być wyjątkowo gwałtowny. Coraz bardziej powszechne stały się choroby alergiczne prawie wszystkich typów, jak astma, alergiczny nieżyt nosa, alergie pokarmowe, egzema, a nawet anafilaksja.

Alergicy doskonale wiedzą, jak bardzo dokuczliwe potrafią być objawy uczulenia- katar, kaszel, kichanie, duszności, zaczerwienienie i swędzenie oczu, łzawienie oczu, opuchlizna.

Mało kto wie, że w walce z alergią pomocna jest witamina D3.

Znaczące działanie na organizm człowieka odbywa się poprzez jej wpływ na układ immunologiczny.Witamina D3 wpływa na przebieg różnych procesów fizjologicznych. Reguluje wytwarzanie i sekrecję kilku hormonów, wykazując bardziej aktywność hormonu niż witaminy. Kontroluje namnażanie się i różnicowanie wielu komórek.

Jej niedobór – szczególnie u małych dzieci i kobiet w okresie ciąży – jest czynnikiem ryzyka wystąpienia uczulenia, astmy i choroby płuc. Wyniki prowadzonych badań donoszą, że dzieci z alergią i z obniżonym stężeniem witaminy D3 częściej charakteryzują się nadreaktywnością oskrzeli, cięższymi zaostrzeniami choroby, częstszymi infekcjami i słabiej odpowiadają na leczenie.

Niski poziom witaminy D w organizmie zwiększa ryzyko infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.

Niedobór witaminy D może nie tylko prowadzić do pogorszenia choroby alergicznej, ale wręcz może nawet ją wywołać.

Astma

Uważa się, że przeciwzapalne działanie witaminy D pomaga w leczeniu astmy i sezonowych alergii, takich jak katar sienny . Badania wskazują powiązanie niskiego poziomu witaminy D z 50 procentowym wzrostem ciężkich ataków astmy u dzieci. Przyjmowanie witaminy D w czasie ciąży wiązało się również z mniejszą częstością świszczącego oddechu u dzieci w wieku około trzech lat.

Wypryski

Witamina D może zmniejszyć objawy zapalnych chorób skóry, takich jak egzema i zapalenie skóry, ze względu na jej zdolność do wzmocnienia bariery skórnej i zmniejszenia stanu zapalnego

Pokrzywka

Pokrzywka jest stanem alergicznym skóry, przewlekłe pokrzywki tworzą czerwone, swędzące miejsca na skórze i czasami obrzęk. Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Nebraska Medical Center pokazuje, że witamina D może przynieść ulgę w przypadku przewlekłej pokrzywki, ukazując 33-procentowy spadek objawów przy dawce 600 IU i o kolejne 40 procent w porównaniu z 4000IU.

Poziom witaminy D możemy zwiększyć na kilka sposobów:

  • Ekspozycja na słońce – najlepszym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D jest rozsądna ekspozycja na światło słoneczne.
  • Suplementacja-   polecamy nasz produkt zawiera on witaminę K2 oraz witaminę D3 rozpuszczone w oliwie z oliwek w unikalnej formie kropli podjęzykowych, co zwiększa biodostępność witamin.
  • Dieta – należy zwiększyć spożycie żywności bogatej w witaminę D. Dobre źródła to masło, tłuste ryby, mleko lub jogurt, żółtka jaj i ser, olej z wątroby dorsza, wątroba wołowa.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

0

Na GÓRĘ

Pin It on Pinterest

X