0
ile-jodu-jest-nad-morzem

Co roku tysiące Polaków wyjeżdża nad Bałtyk, aby skorzystać z tego cennego pierwiastka. Kuracjusze, turyści, rodziny – każdy chce oddychać powietrzem nasyconym jodem z nadzieją, że przyniesie mu to zdrowie i dobre samopoczucie. Ale jak to jest tak naprawdę z tym jodem?

Prawda jest taka, że niestety tylko 200- 300 m pasa wybrzeża morskiego w Polsce ma podwyższoną zawartość jodu w powietrzu. Średnia zawartość jodu waha się w granicach od 0,75 do 2,53 mikrograma/mm3 .Natomiast największe stężenie jodu w powietrzu jest przy pogodzie wietrznej i sztormowej. Najlepszy okres by zażyć najwięcej jodu to miesiące jesienne, zimowe oraz wiosenne. Ponieważ Bałtyk jest morzem zimnym, nie wydziela do atmosfery ogromnych ilości jodu. Nie oznacza to jednak, że opowieści o dobrodziejstwach nadbałtyckich spacerów są zmyślone. Takie spacery sprzyjają ogólnemu samopoczuciu i wspomagają leczenie chorób związanych z niedoborem jodu. Dlatego należy wykorzystać każdą możliwą okazję, aby udać się nad Bałtyk. Jeśli jednak nie masz szansy na wyjazd, zawsze możesz spróbować jaskini solnej. Nawet krótki seans, tymczasowy substytut pobytu nad morzem, zrekompensuje brak urlopu i zapewni wytchnienie.

Ciekawostką jest fakt, że nad Bałtykiem jest więcej jodu niż nad Morzem Śródziemnym. Powodem są temperatury. Nad ciepłym Morzem Śródziemnym woda szybciej paruje, przez co jod przenoszony jest w głąb lądu.

Również im większe bałwany rozbijają się o brzeg, tym więcej jodu trafia do atmosfery. Część jodu wraca do gleby w czasie deszczu, ale większość zanika w stratosferze. Prowadzi to do stałego niedoboru jodu w glebie, zmniejszonego wychwytywania go przez rośliny i ciągłego niedoboru jodu u ludzi.

Morskie powietrze naprawdę jest dobre dla zdrowia. Orzeźwiający klimat nad morzem jest szczególnie korzystny dla układu oddechowego i skóry, ale także poprawia krążenie i wzmacnia mechanizmy obronne organizmu.

Lekarze szczególnie polecają rodzaj terapii klimatycznej nad morzem astmatykom, alergikom lub problemom skórnym. Lecznicze właściwości krzepiącego klimatu są szczególnie skuteczne jesienią i zimą, ponieważ właśnie o tych porach roku osoby z problemami układu oddechowego są najbardziej dotknięte suchym powietrzem spowodowanym przez centralne ogrzewanie, wilgotne zimno i zanieczyszczenie powietrza.

Powodem, dla którego morskie powietrze jest tak zdrowe, jest to, że zawiera maleńkie kropelki wody morskiej wzbogaconej solą, jodem, magnezem i pierwiastkami śladowymi, które są rozpraszane w powietrzu przez wiatr i fale.

Znane jako aerozole generowane przez fale, stymulują reakcje immunologiczne skóry i narządów oddechowych. Okres inhalacji powoduje rozluźnienie śluzu w drogach oddechowych, co ułatwia kaszel i pomaga oczyścić drogi oddechowe.

Ponadto powietrze morskie jest prawie całkowicie pozbawione szkodliwych oparów, spalin i cząstek sadzy, zwłaszcza na wyspach przybrzeżnych.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany

0

Na GÓRĘ