Jod dla dzieci to bardzo ważny pierwiastek, który dba o ich prawidłowy rozwój – już na etapie płodowym. Przede wszystkim warunkuje on prawidłowy rozwój układu neurologicznego. Jego ciężki niedobór jest także przyczyną kretynizmu – zespołu wrodzonego niedoboru jodu. To właśnie od objawów tego schorzenia powstało pejoratywne określenie “kretyn”. W artykule opisujemy, jaki jest wpływ jodu na dzieci oraz jakie jest dawkowanie jodu dla dziecka. Jaki jod dla dziecka bez recepty będzie najlepszy?
Spis treści:
Wpływ jodu na zdrowie dziecka
Jod a inteligencja dzieci
Źródła jodu w diecie dziecka
Objawy niedoboru jodu u dziecka
Jaki jod dla dziecka bez recepty – JODAVIT
Jod dla dziecka – dawkowanie
Niedobór jodu u dziecka – jak sprawdzić
Wpływ jodu na zdrowie dziecka
Jod dla dzieci to szczególnie istotny pierwiastek. Ma on ogromny wpływ na inteligencje naszych pociech. Jego rola zaczyna się już w trakcie tworzenia się nowego życia. Na rolę prawidłowego poziomu jodu w ciąży wskazują eksperci, sugerując, by nie zapominać o konieczności suplementacji tego pierwiastka. Jego brak może skutkować zaburzeniami rozwoju neurologicznego. Ten przekłada się między innymi na niższy iloraz inteligencji dziecka i wyższe ryzyko upośledzenia. Jod jest przez lekarzy bezwzględnie zalecany do suplementacji w ciąży. To podstawowy składnik, który należy suplementować w ciąży, zaraz obok kwasu foliowego.
Jego niedobór (którego ryzyko w ciąży jest szczególnie wysoki), nie tylko może powodować upośledzenie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego dziecka, ale nawet ryzyko jego zgonu. Dlatego też suplementację jodu należy wprowadzić już przed rozpoczęciem starań o maleństwo, aby jego poziom w organizmie matki był prawidłowy od pierwszych dni życia płodu. Są one bowiem kluczowe dla rozwoju środkowego układu nerwowego dziecka (pierwszy trymestr). Dodatkowo, suplementacja jodem przed rozpoczęciem starań o potomka znacznie podnosi szanse na zajście w ciążę. Jod jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowej płodności zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kobiety ze zbyt niskim poziomem jodu w organizmie mają o 46% niższe szanse na zajście w ciążę w każdym cyklu. Dokucza im także niskie libido, bolesne miesiączki – nieregularne i obfite.
Jod w ciąży
Jest niezbędny do produkcji hormonów przez tarczycę matki jak i dziecka. Wszystko to utrudnia fakt, że w okresie ciąży zwiększa się wydalanie jodu wraz z moczem. Niedoborów zazwyczaj nie udaje się uzupełnić zmianą diety, a nawet niewielkie braki w tej kwestii mogą skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości. W początkowym okresie ciąży rozwój ośrodkowego układu nerwowego płodu jest całkowicie zależny od produkcji tyroksyny w organizmie matki. Niedobór jodu może więc prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, tzw. kretynizmu. Jego objawy to opóźnienie rozwoju umysłowego i zaburzenia neurologiczne, m.in. zahamowanie rozwoju płciowego i wzrostu, nadmierne napięcie mięśni a nawet głuchota.
Jod dla dzieci jest niezbędny do wytwarzania przez ich tarczycę hormonów T3 i T4. Te z kolei są odpowiedzialne za szereg reakcji w naszym organizmie. Eutyreoza, czyli prawidłowy poziom jodu w organizmie jest niezbędny m.in. do:
- prawidłowego rozwoju psychicznego jak i ruchowego
- właściwej pracy mięśni, nerek oraz serca
- utrzymania prawidłowego metabolizmu a w efekcie ciepłoty ciała
- odpowiedniego funkcjonowania gruczołów płciowych
- prawidłowego metabolizmu węglowodanów, lipidów, kwasów nukleinowych i witamin
Dlatego też jod w ciąży należy suplementować – większość lekarzy zaleca pacjentkom stosowanie w czasie ciąży kompleksów witamin dla kobiet w ciąży, zawierających także jod.
Jod dla dzieci – niezbędny dla inteligencji
Nawet niewielki niedobór jodu naraża dzieci na ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych i obniżenia ilorazu inteligencji. Większość matek nie jest jednak świadoma konsekwencji niskiego spożycia jodu na rozwój ich dzieci. Eksperci twierdzą obecnie, że w wielu krajach europejskich z dobrowolnymi programami profilaktyki jodowej, aż do 50 proc. wszystkich noworodków narażonych jest na niedobór jodu, a zatem na ryzyko ograniczenia ich potencjału poznawczego. Nawet niewielkie obniżenie IQ ma negatywny wpływ na osiągane wyniki w nauce i uniemożliwia wykorzystanie ich pełnego potencjału.
Dzieci matek z niskim poziomem jodu osiągały o sześć punktów mniej w teście na IQ niż dzieci urodzone przez matki z odpowiednim poziomem jodu. Zdaniem profesora Jeana Goldinga, efekt był na tyle wyraźny, by mógł wpłynąć na oceny w późniejszym życiu.
Źródła jodu w diecie dziecka
Również niezdrowa dieta dzieci źle wpływa na ich inteligencję — wynika z pracy opublikowanej w piśmie Journal of Epidemiology and Community Health. Naukowcy przebadali 4 tysiące dzieci, obserwowali ich rozwój przez 5 lat. Te, które od 3 roku życia jadły dużo pokarmów przetworzonych, bogatych w tłuszcze trans oraz cukry, w wieku 8 lat odbiegały poziomem IQ od rówieśników odżywianych zdrowo. Miały niższy iloraz inteligencji, niż dzieci na diecie, w której było dużo warzyw, owoców, ryb.
Dzięki prawidłowo skomponowanemu menu, możesz pomóc rozwijać się inteligencji swojego dziecka. Po narodzinach, mózg dziecka nadal się rozwija – w ciągu całego życia nie będzie rozwijał się tak intensywnie jak w pierwszych latach życia. Ogromne znaczenie dla właściwego kształtowania się układu nerwowego dziecka w ciągu pierwszych dwóch lat jego życia ma jakość i ilość dostarczanych mu pokarmów.
W diecie, którą lubi nasz mózg, powinno być sporo cennych pierwiastków a także odpowiednie tłuszcze. Polecane jest więc spożywanie przez dzieci ryb, które stanowią źródło największej ilości jodu. Spożywanie ryb ma jednak swoje plusy i minusy, ponieważ są one także “bogate” w toksyny i metale ciężkie. Jod znajduje się także w mleku i jajkach, chociaż realnie ciężko jest zapewnić sobie odpowiedni poziom jodu samą dietą. Wynika to z faktu, iż nasze gleby ubogie są w jod, co skutkuje niską zawartością jodu w pożywieniu. Więcej o źródłach jodu w diecie i jego wpływie na organizm przeczytasz w artykule Jod – na co pomaga, jak stosować, objawy niedoboru.
Należy także pamiętać, że prócz małych ilości jodu w pożywieniu, il0ść jodu zmniejsza znacznie obróbka termiczna, czyli gotowanie, smażenie. A więc teoretycznie bogata w jod ryba, po usmażeniu nie będzie zaspokajała w 100% naszego zapotrzebowania na ten cenny pierwiastek życia. Wchłanianie jodu mogą utrudniać goitrogeny – substancje zawarte w niektórych produktach spożywczych (kapusta, kalafior, brukselka, jarmuż, brokuły, rzepa, rukola, rzodkiewka, soja i wiele innych).
Niedobór jodu u dzieci – objawy
Zbyt niski poziom jodu u dzieci to nie tylko gorszy rozwój psychiczny – może objawiać się również spowolnionym wzrostem i opóźnionym ząbkowaniem. Przy niedoborze jodu u dziecka można zaobserwować słabo rozwiniętą nasadę nosa, czy powiększenie ciemienia przedniego i tylnego, a także nieproporcjonalną budowę ciała. Nieodobór jodu u dzieci może powodować również opóźnione dojrzewanie płciowe, powiększenie gruczołu tarczycowego (tzw. wole), nadwagę, spadek energii. Objawy mogą być nietypowe do skojarzenia z brakiem jodu, jak ospałość, problemy z koncentracją, czy przewlekłe uczucie zimna.
Jodavit – jod w płynie dla dziecka bez recepty
Jodavit to suplement diety bez recepty z jodem w płynie. Produkt wyróżnia czysty skład, tj. jodek potasu, jodan potasu, jodek sodu i jodan sodu na wodzie artezyjskiej. Płyn nie ma zapachu ani smaku, dlatego można łączyć go z napojami. To przydatna cecha w przypadku suplementacji u dzieci, które raczej niechętnie przyjmują preparaty w formie tabletek. Można dostosować dawkę jodu do indywidualnego zapotrzebowania, ponieważ zawiera poręczną miarkę. W efekcie, Jodavit pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania na jod w jednej dawce dziennej. Jest bezpieczny także dla dzieci jak i kobiet w ciąży.
Jod dla dziecka – dawkowanie
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, zapotrzebowanie na jod zmienia się wraz z wiekiem dziecka i wynosi odpowiednio:
- u niemowląt w wieku 0-6 miesięcy – 110 μg/dobę,
- u niemowląt w wieku 7-11 miesięcy – 130 μg/dobę,
- u dzieci do 6. roku życia – 90 μg/dobę,
- u dzieci od 7. do 9. roku życia – 100 μg/dobę,
- u dzieci od 10. do 12. roku życia – 120 μg/dobę,
- u dzieci powyżej 12. roku życia – 150 μg/dobę.
Jod dla dzieci w płynie Jodavit posiada poręczną miarkę, dzięki której można dopasować dawkę jodu do wieku dziecka.
Niedobór jodu u dziecka – jak sprawdzić?
Jeśli podejrzewamy u dziecka niedobór jodu, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą, który wyda nam skierowanie na konkretne badanie. Możemy je także wykonać prywatnie. Do możliwych opcji sprawdzenia, czy dziecko ma niedobór jodu zaliczamy w efekcie:
- Badanie na stężenie jodu w moczu – ok. 90% spożywanego joducwydalamy wraz z moczem, dlatego na jego podstawie podstawie można ocenić, czy występuje niedobór;
- Badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) – jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, a ponieważ stężenie TSH jest uzależnione od poziomu hormonów tarczycy, na podstawie poziomu TSH możemy określić, czy nie brakuje nam jodu;
- Określenie stężenia tyreoglobuliny (Tg) –to białko powstające w tarczycy, dlatego jego stężenie w dokładny sposób pokazuje stan nasycenia organizmu jodem;
- USG tarczycy – powiększenie tarczycy może wskazywać na niedoczynność tarczycy, która z kolei powstaje w wyniku niedoboru jodu