1
suplementy na poprawe koncentracji i pamieci

Coraz częściej sięgamy po suplementy na poprawę koncentracji i pamięci. Nic dziwnego, ponieważ nasz aktualny tryb życia zdecydowanie może nadwyrężać psychikę. Przewlekły pęd, stres i przepracowanie, skutkuje uczuciem wypalenia. W efekcie tylu bodźców nasza pamięć i koncentracja czasami zawodzi. Doskwiera nam brak energii, a jednocześnie wieczorem mamy problem z zaśnięciem. Czasami problemy z koncentracją i pamięcią są chwilowe, ponieważ są objawem intensywnego wysiłku umysłowego – znają to przecież dobrze studenci podczas sesji. Zdarza się jednak, że problem z pamięcią jest przewlekły. Tu być może organizm daje sygnały, że czegoś mu brakuje. Po jakie suplementy wspomagające pamięć i koncentrację warto według nas sięgnąć? Czy suplementy wspomagające pracę mózgu wystarczą, byśmy znowu mogli pracować na najwyższych obrotach?

 

Spis treści:
Czynniki wpływające na koncentrację i pamięć
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Dieta a koncentracja. Jakie składniki są kluczowe?
Znaczenie suplementów diety w poprawie koncentracji i pamięci
Naturalne suplementy na poprawę koncentracji i pamięci
Skuteczność i Bezpieczeństwo Suplementów w Kontekście Koncentracji i Pamięci

Czynniki wpływające na koncentrację i pamięć

Jak w każdej dziedzinie funkcjonowania organizmu, dieta to podstawa. Dużo prawdy tkwi w stwierdzeniu: jesteś tym, co jesz. Wiele badań potwierdza, że zbyt duża ilość węglowodanów w diecie obniża koncentrację, pamięć i nastrój. Są one oczywiście niezbędnym paliwem dla mózgu, ale w odpowiednich ilościach. Zbilansowana dieta to klucz, ponieważ sam mózg potrzebuje 300 kcal na bierne funkcjonowanie. Dlatego też nie zapominaj o śniadaniu, które dostarczy węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów. Dzięki energii ze śniadania, organizm produkuje m.in. neuroprzekaźniki, które odpowiadają za prawidłowe działanie układu nerwowego. Ważnym aspektem jest także picie odpowiedniej ilości wody – minimum 2 litrów dziennie. Zaburzenia koncentracji, pamięci i postrzegania to pierwsze objawy odwodnienia. Unikaj słodkich przekąsek, ponieważ powodują gwałtowny wzrost, a następnie spadek poziomu cukru we krwi. Wrażenie doładowania energetycznego jest więc chwilowe.

Kolejną kwestią są używki. Badania wykazały bowiem, że palacze mają cieńszą korę mózgową, co w efekcie skutkuje obniżeniem pamięci i koncentracji. Alkohol z kolei jest toksyną, która uszkadza komórki nerwowe. Przyczynia się to niewątpliwie do pogorszenia pamięci i koncentracji jak i ogólnie zdolności intelektualnych.

Rusz się! Mózg potrzebuje dotlenienia. Siedzenie w zamkniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach bez dostępu do świeżego powietrza działa fatalnie na nasze myślenie. Sam mózg potrzebuje także wysiłku w postaci rozmów, krzyżówek czy gier logicznych. To ważny aspekt w przypadku ludzi starszych. Taka aktywność zmniejsza ryzyko zapadnięcia na demencję, chorobę Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne.

Największą zmorą ludzi młodych, którzy cierpią na zaburzenia pamięci i koncentracji jest przewlekły stres oraz zbyt mała ilość snu. Ze względu na fakt podnoszenia się poziomu kortyzolu pod wpływem stresu, dochodzi do zaburzenia powstawania połączeń mózgowych.

Jak poprawić pamięć i koncentrację?

Zanim sięgniesz po suplementy diety na poprawę pamięci i koncentracji, zadbaj o prawidłową dietę, czas na odpoczynek i higienę snu. Wyspany mózg, to sprawny mózg. Istotne, byś nie zasypiał z telefonem w ręce ani przed telewizorem, bo niebieskie światło ekranu utrudnia efektywny sen. Z kolei w czasie pracy rób sobie przerwy, wietrz pokój. Jeśli masz problem z podzielnością uwagi, eliminuj rozpraszające Cię czynniki, jak włączone radio czy bałagan na biurku. Pamiętaj, że na Twoje samopoczucie wpływa też temperatura w pomieszczeniu (za wysoka powoduje senność) czy barwa światła (neutralne lub chłodne światło o wysokim natężeniu sprzyja pracy i skupieniu).

Jeśli myśli krążą Ci po głowie, przez co nie możesz zasnąć, zapisuj je w notatniku. W efekcie twój mózg uzna, że nie musi już skupiać się na tych tematach, bo są one bezpiecznie zapisane i możesz w każdej chwili do nich wrócić. Tym samym nasz mózg poczuje, że może spokojnie wejść w tryb relaksu, bo “wszystko jest pod kontrolą”. Zapisywanie zadań pozwoli Ci też efektywnie pracować, ponieważ nie myślisz już o 10 kwestiach na raz. Po prostu zapisujesz je w hierarchii od najpilniejszych, załatwiasz i odhaczasz. Bez obawy, że coś Ci “umknie”.

Odstaw przetworzoną żywność, bogatą w cukry i tłuszcze trans.  Powiedz stop rutynie – robiąc ciągle to samo, nasz mózg włącza się w tryb autopilota. Dostarczaj mu nowych bodźców, choćby pójdź do pracy inna drogą niż zazwyczaj.

Dieta a koncentracja. Jakie składniki są kluczowe?

dieta a koncentracja

Witamina B

Aby nasz mózg pracował prawidłowo, należy dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych. Twoja dieta powinna być obfita w pokarmy bogate w witaminy z grupy B, ponieważ są one niezbędne dla prawidłowego przenoszenia impulsów nerwowych, tworzenia nowych komórek i osłonek włókien nerwowych. Witaminę B znajdziesz głównie w produktach zwierzęcych i produktach mlecznych, dlatego koniecznie powinny suplementować ją osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej.

Antyoksydanty – przeciwutleniacze

Ważne są antyoksydanty, które niwelują szkodliwe działanie wolnych rodników. Wolne rodniki niszczą komórki nerwowe mózgu i powodują starzenie się mózgu. W efekcie są częstą przyczyną chorób takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, udary czy demencja.

Kolejnym składnikiem wspierającym funkcjonowanie mózgu jest lecytyna. To budulec mózgu i tkanki nerwowej. Szukaj jej w wątróbce, jajach, rybach, orzechach, oliwie i oliwkach, orzechach czy pełnoziarnistym pieczywie.

Magnez

To najważniejszy po witaminie B składnik diety niezbędny dla prawidłowego zapamiętywania i koncentracji. I nie tylko, bowiem jest to aktywator w ponad 300 reakcjach enzymatycznych.! Bierze udział w tworzeniu neuronów, w związku z czym jest konieczny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Pogorszenie koncentracji, brak energii i skurcze to pierwsze objawy jego niedoboru. Magnez poprawia także jakość snu, dzięki czemu prawidłowo zregenerowany mózg jest w stanie pracować wydajniej. Magnez powinny stosować szczególnie osoby starsze, ponieważ wykazuje on wpływ na zwiększanie neuro plastyczności, czyli zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń. Według publikacji Instytutu Żywności i Żywienia

ponad 90% mężczyzn i 70% kobiet spożywa zbyt małą ilość magnezu z dietą

Cynk

jest niezbędny dla prawidłowego działania hipokampu, czyli ośrodka odpowiedzialnego za wyobraźnię przestrzenną czy pamięć, uczenie się. Cynk jest konieczny dla procesu produkowania nowych neuronów, czyli komórek, na których pracy opiera się mózg. Jest także antyoksydantem, w efekcie chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami.

Kwasy omega

Kwasy Omega 3, podobnie jak cynk wpływają też na hipokamp. Tym samym stymulują rozwój synaps i ułatwiają przewodzenie impulsów nerwowych. Zapobiegają depresji i chronią przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz stanem zapalnym. Kwasy tłuszczowe omega-3 wspomagają również zdolności poznawcze u osób z pierwszymi objawami demencji.

Znaczenie suplementów diety w poprawie koncentracji i pamięci

Suplementy zdecydowanie mogą wspierają pamięć i koncentrację. Należy jednocześnie pamiętać, że powinny one stanowić jedynie wzbogacenie naszej diety. Czasami nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wystarczającej ilości niezbędnych składników odżywczych diecie, ponieważ wykluczamy pewne produkty z diety z powodu indywidualnych upodobań smakowych, lub też jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z wybranych grup pokarmów z uwagi na nietolerancje pokarmowe. Wiele składników suplementów diety na pamięć i koncentracje ma udowodniony badaniami pozytywny wpływ na te aspekty.

Naturalne suplementy na poprawę koncentracji i pamięci

naturalne suplementy na poprawe koncentracji i pamieci

W sklepie internetowym www.rodzinneskarby.pl znajdziesz wiele suplementów diety wspierających funkcjonowanie mózgu. Zobacz wszystkie suplementy z kategorii: pamięć i koncentracja 

Poniżej te, które naszym zdaniem zasługują na specjalne wyróżnienie:

Astragalus + Nukleotydy

Astragalus, czyli traganek błoniasty to działa neuroprotekcyjnie, ponieważ odwraca procesy degeneracji komórek neuronowych. Jako antyoksydant, zmniejsza stany zapalne w mózgu i niweluje wolne rodniki. Zwiększa także gęstość receptorów, które odpowiadają za pamięć, koncentrację  i zdolność uczenia się. Bazą suplementu są nukleotydy dietetyczne, czyli podstawowy budulec każdej komórki (jej DNA i RNA). Nukleotydy budują każdą komórkę organizmu, są więc niezbędne także dla regeneracji i tworzenia się nowych komórek w mózgu. Wpływają na aktywność neuronów, przez co przyczyniają się do poprawy funkcji mózgu. Ale to nie wszystko, ponieważ formuła posiada wiele więcej składników, jak OPC – ekstrakt z winogron który jest najsilniejszym na świecie, naturalnym antyoksydantem, Grzybek Reishi – kolejny bestsellerowy antyoksydant, a także kwas foliowy, witaminy: E, D, K, cynk oraz selen. Suplementacja preparatu opóźnia procesy starzenia organizmu, wzmacnia odporność, niweluje stany zapalne organizmu. Polecany szczególnie osobom starszym, ale także przepracowanym, żyjącym w przewlekłym stresie, który wzmaga produkcję wolnych rodników i stany zapalne organizmu.

Witamina B Complex Dr Ewy Dąbrowskiej

Kompleks witamin B z serii suplementów marki Dr Ewy Dąbrowskiej to pełen pakiet witamin z grupy w w dużych dawkach. Opakowanie 120 kapsułek pozwala na aż 4 miesiące suplementacji. Produkt jest polecany szczególnie weganom i wegetarianom oraz osobom przechodzącym post autorstwa Dr Dąbrowskiej. Eliminuje on bowiem wszelkie produkty odzwierzęce, tym samym eliminuje szerokie spektrum produktów bogatych w te witaminy. Witamina B12 ma postać metylokobalaminy, która jest szczególnie cenna zwłaszcza u osób z wrodzoną mutacją genu MTHFR, podczas gdy inna jej postać – cyjankobalamina, może być w takich przypadkach mało skuteczna. Witaminy z grupy B wspierają układ nerwowy, w efekcie podnoszą koncentrację, zmniejszają uczucie zmęczenia i znużenia.

Gotu Kola

Inaczej wąkrotka azjatycka, centella lub wiciokrzew azjatycki jest szczególnie cenna dla funkcjonowania mózgu. Nazywana jest ziołem długowieczności, ponieważ poprawia pracę mózgu, łagodzi lęki i leczy infekcje. Zwiększa ilość połączeń między neuronami i działa neuroprotekcyjnie a więc ochronnie na mózg. Chroni mózg przed szkodliwym działaniem beta-amyloidu, co ma istotne znaczenie w chorobie Alzheimera. Jako adaptogen pozwala zmniejszyć niepokój, ukoić nerwy.

Skuteczność i Bezpieczeństwo Suplementów w Kontekście Koncentracji i Pamięci

Suplementy diety stanowią coraz popularniejsze wsparcie dla koncentracji i pamięci w dynamicznym stylu życia współczesnego społeczeństwa. Codzienny stres, ciągłe wyzwania i szybkie tempo życia mogą znacząco wpłynąć na funkcje poznawcze. Coraz więcej osób sięga po suplementy diety, aby wesprzeć pracę mózgu w tych wymagających warunkach. Warto jednak podkreślić, że suplementacja nie może zastąpić zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety. Kluczowe składniki to witaminy z grupy B, antyoksydanty, magnez, cynk, kwasy omega-3 oraz ekstrakty roślinne, takie jak astragalus i gotu kola. Wybór składników wysokiej jakości i konsultacje z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji są istotne dla bezpiecznego i skutecznego wsparcia. Ważne jest traktowanie suplementów diety jako uzupełnienia zróżnicowanej i zdrowej diety, a nie substytutu.

1 komentarz

  1. TFP 21 września, 2023 Odpowiedz

    Byłem naprawdę szczęśliwy, że wyszukałem ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Świetny artykuł. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i regularnie wpadał, żeby zobaczyć nowe posty.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany