0
karczoch zwyczajny wlasciwosci dzialanie suplementacja

Karczoch zwyczajny to warzywo o zielonych, zdobionych liściach i charakterystycznym kształcie. Wykorzystujemy je popularnie w kuchni – stanowi przekąskę, sprawdza się także jako danie główne. Używa się go do tworzenia zup, sosów i dodaje do sałatek. Coraz większą popularnością cieszą się także suplementy diety ukierunkowane na wsparcie wątroby i trawienia. Jakie substancje aktywne znajdujące się w karczochu odpowiadają za jego właściwości zdrowotne? Kto powinien przyjmować suplementy z karczochem, a kto powinien je unikać? W poniższym artykule przybliżymy Ci temat karczocha i jego wykorzystania w suplementacji.

Spis treści:

Karczoch co to
Karczoch właściwości
Działanie i zastosowanie karczocha
Rola karczocha w obniżaniu cholesterolu
Karczoch na wątrobę i detoks

Przeciwskazania do spożywania karczocha

Karczoch zwyczajny co to jest?

Inna nazwa karczocha zwyczajnego to Cynara scolymus  – istnieje bowiem także odmiana karczocha hiszpańskiego (Cynara cardunculus). Jest to roślina o bogatej historii i znaczeniu. Wykorzystuje się ją zarówno w kuchni, jak i medycynie naturalnej. Karczoch pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie uprawiono go od czasów starożytnych i ceniono za charakterystyczny smak oraz szerokie spektrum korzyści zdrowotnych.  Jest to wieloletnia roślina z rodziny astrowatych. Wyróżnia ją ciekawy wygląd – charakterystyczny jest kończący jej długą, owłosioną łodygę, pokaźny kwiatostan w kolorach zieleni i fioletu. Historia uprawy uprawy karczocha sięga starożytności. Był znany już w czasach greckich i rzymskich, gdzie ceniono go nie tylko za walory smakowe, ale również za właściwości zdrowotne. Co więcej, karczoch był uważany za afrodyzjak oraz ekskluzywny przysmak, dostępny tylko dla bogatych i wpływowych. Współcześnie karczoch nie stracił na popularności.

Karczoch – właściwości lecznicze

Karczoch właściwości: karczochy są skarbnicą aktywnych składników. W efekcie wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Zawierają cynarynę, wspomagającą pracę wątroby, oraz luteolinę – związek o działaniu przeciwutleniającym. Ponadto są bogactwem błonnika, witamin (w tym witaminy C i K, B, E), minerałów (magnez, potas, żelazo), a także związków fenolowych oraz inuliny. Te właściwości sprawiają, że karczochy mogą być skutecznym wsparciem w profilaktyce i leczeniu różnorodnych dolegliwości.

Karczoch – działanie i zastosowanie

Karczoch działanie: to nie tylko cenny składnik diety, ale również ważny element w fitoterapii. Wykazuje bowiem działanie żółciopędne, wspomaga detoksykację organizmu i może przyczynić się do poprawy trawienia. Stosuje się go popularnie w celu ochrony wątroby, dzięki zdolności do regeneracji tkanki wątrobowej i ochrony przed szkodliwym działaniem toksyn. Zawarte w nim cynaryny i kwas chlorogenowy stymulują produkcję żółci, co jest kluczowe w procesie trawienia tłuszczów. Dodatkowo, te związki wspierają regenerację komórek wątroby i mają działanie hepatoprotekcyjne, czyli ochronne dla wątroby.

Karczoch jest również ceniony za działanie detoksykacyjne, ułatwiając pozbywanie się toksyn z organizmu. W efekcie przyczynia się do lepszego samopoczucia i może mieć pozytywny wpływ na ogólną kondycję zdrowotną. Detoksykacja jest szczególnie ważna w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy narażeni na liczne szkodliwe substancje pochodzące z otoczenia, takie jak spaliny czy konserwanty w pożywieniu.

Badania pokazują, że może przyczyniać się także do obniżania poziomu złego cholesterolu (LDL) w organizmie. Jest to niezwykle istotne w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Włókna zawarte w karczochach pomagają w regulacji poziomu cukru we krwi. Jest więc dobrym wyborem dla osób zmagających się z cukrzycą. Karczoch może również wspierać proces odchudzania. Zawiera mało kalorii, za to wiele błonnika, który przyczynia się do uczucia sytości. Jest w konsekwencji wspaniałym dodatkiem do diety redukcyjnej. Jeśli chcesz kontrolować swoją wagę bez rezygnacji z wartościowych składników odżywczych, sięgaj po niego. Ciekawym aspektem działania karczocha jest jego wpływ na zdrowie skóry. Antyoksydanty takie jak witamina C i kwas chlorogenowy działają przeciwstarzeniowo, wspomagają produkcję kolagenu i pomagają w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Karczochy na cholesterol

Karczoch to naturalny sposób na zdrowe serce. W dzisiejszych czasach dieta bogata w nasycone tłuszcze i przetworzoną żywność stała się normą. W efekcie problem wysokiego poziomu cholesterolu dotyka coraz większej liczby osób. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem chorób serca, zawałów, czy udarów mózgu. Na szczęście, natura dostarcza na to wielu rozwiązań, a jednym z nich jest karczoch zwyczajny. Badania naukowe potwierdzają, że karczochy mogą odgrywać rolę w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL, zwanego “złym” cholesterolem, przy jednoczesnym podnoszeniu poziomu “dobrego” cholesterolu HDL. Dzięki obecności cynaryny, karczochy stymulują produkcję żółci, co pośrednio wpływa na metabolizm lipidów i przyczynia się do redukcji cholesterolu. Cynaryna jest związkiem fenolowym kluczowym dla hamowania syntezy cholesterolu w wątrobie.

Dodatkowo, karczochy są źródłem antyoksydantów takich jak flawonoidy i kwas kawowy, które przyczyniają się do ochrony komórek przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny może przyspieszać procesy miażdżycowe, dlatego antyoksydanty odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Warto też wspomnieć o roli błonnika, który znajduje się w karczochu w znacznych ilościach. Błonnik nie tylko wspomaga prawidłową pracę jelit, ale również wiąże kwasy żółciowe, co z kolei wymusza na wątrobie wykorzystanie zapasów cholesterolu do ich syntezy. Jest to niezwykle istotne, ponieważ obniżenie poziomu cholesterolu w wątrobie prowadzi do zmniejszenia jego stężenia we krwi.

Karczochy zawierają także witaminy z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy, który ma udział w obniżaniu poziomu homocysteiny we krwi. To aminokwas który w wysokim stężeniu może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych przez uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych. Nie można również zapomnieć o magnezie, kolejnym minerale obecnym w karczochach. Wspomaga on działanie serca, reguluje ciśnienie krwi, a także bierze udział w przemianach metabolicznych dotyczących cholesterolu. Dostarczenie odpowiedniej ilości magnezu jest więc kluczowe dla prawidłowego funkcjowania układu krążenia.

Karczochy na wątrobę i detoks

Karczoch tabletki: z uwagi na właściwości chroniące i regenerujące wątrobę, oraz detoksykujące z uwagi na zawartość antyoksydantów, karczocha popularnie łączy się w suplementach z innymi roślinnymi wyciągami o zbliżonym działaniu. Przykładem jest Suplement Mniszek, karczoch, ostropest Dr Ewa Dąbrowska.

Mniszek lekarski, znany jest również jako błędnie jako ‘mlecz’. Tymczasem to dwie różne rośliny, gdzie pierwsza jest prozdrowotna, a druga trująca. Mniszek lekarski to popularny dmuchawiec.  Jest bogactwem wielu witamin i minerałów, w tym potasu, żelaza oraz witaminy C. To właśnie dzięki nim wspomaga on prawidłową pracę wątroby, co ma kluczowe znaczenie dla procesów detoksykacyjnych organizmu. Ponadto, mniszek lekarski wykazuje działanie moczopędne, przez co wspiera usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Ostropest plamisty, trzeci składnik tego suplementacyjnego trio, jest powszechnie doceniany za swoją zdolność do ochrony i regeneracji wątroby. Zawiera sylimarynę, wykazujacą silne działanie ochronne na wątrobę. Nie tylko chroni komórki wątroby przed uszkodzeniami, ale także przyspiesza ich regenerację. Ma też potencjalne działanie przeciwzapalne i antyfibrotyczne, co może zapobiegać rozwojowi marskości wątroby. Ponadto, ostropest jest również źródłem innych antyoksydantów, które wspomagają walkę z oksydacyjnym stresem komórkowym. Zarówno mniszek, jak i karczoch, i ostropest zawierają składniki, które wzajemnie się uzupełniają, tworząc synergiczny efekt, który może znacząco poprawić funkcjonowanie wątroby i ogólny stan zdrowia. Suplementacja połączeniem tych trzech roślin pozwala na maksymalne wykorzystanie ich prozdrowotnych właściwości.

Karczoch suplement Dr Ewy Dąbrowskiej zawiera dodatkowo ekstrakt z pestek winogron bogaty w OPC, czyli proantycyjanidyny. To polifenole wykazujące wysoką zdolność wiązania wolnych rodników. Uważane są za jeden z najsilniejszych  naturalnych antyoksydantów na świecie. W efekcie suplement ten jest kompleksową formułą wspierającą oczyszczanie organizmu – zarówno z toksyn, jak i nadmiaru wolnych rodników.

Co istotne, suplementy diety Dr Ewy Dąbrowskiej wyróżniają się wegańskimi składami, kapsułkami oraz czystymi składami. Nie zawierają glutenu ani laktozy, dlatego są bezpiecznym wyborem dla ludzi o wielu preferencjach czy ograniczeniach żywieniowych.

 

Ilość

Przeciwwskazania do stosowania karczocha

Mimo wielu zalet, należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których spożycie karczocha oraz suplementów na jego bazie może być niewskazane. Przeciwwskazania dotyczą przede wszystkim osób dotkniętych kamicą żółciową, alergią na rośliny z rodziny astrowatych, czy też tych z niedrożnością dróg żółciowych. Ponadto, kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny konsultować stosowanie preparatów z karczocha z lekarzem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany